ÖVRIGT / Speglar / Spegel 7325153
*
nr 732 5153
Spegel
Empire-stil, bemålad, höjd: 68
Utrop:
1.000 kr
Såld:
400 kr
Sista tid för bud online:
måndag 19 december 2011
kl 17:32:21
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
18/12 16:27:10
1
Vinnande bud
19/12 14:14:03
2
350 kr
- Specialauktion
- Läs mer...
Karl Johanstil/Empir
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: empire empire-stil empirestil karl johan spegel speglar
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
nästa vecka
26 jan kl 19:12
*
Spegel
nr 732 5153
Spegel
Empire-stil, bemålad, höjd: 68
| Utrop: | 1.000 kr |
|---|---|
| Såld: | 400 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 19 december 2011 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 18/12 16:27:10 | 1 | Vinnande bud |
| 19/12 14:14:03 | 2 | 350 kr |
- Specialauktion
- Läs mer...
Karl Johanstil/Empir
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: empire empire-stil empirestil karl johan spegel speglar
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
nästa vecka
26 jan kl 19:12



